Казки для малят і не тільки. Частина VII. Ритуал. Микита Кожум’яка.

Художниця: Марія Шеремет

Сподіваюся усі люблять казки про драконів та злих триголових зміїв? Рицарів? Прекрасних принцес? Якщо так, то я постараюся Вас не розчарувати новою підбіркою казок, де є всього потрохи і чимало.

Ритуал

Марина та Сергій Дяченки

Історія про одного, ба’, ні, останнього дракона та невродливу принцесу. Це казочка для дорослих, яка допоможе Вам зануритися у світ почуттів, думок головних героїв, їхніх переживань і побачити самих себе у відображенні дракона та принцеси.

Як можна бути драконом і не виконати ритуал предків: з’їсти одну-одненьку принцесу? І, взагалі, як можна бути принцесою і при цьому залишатися зовсім невродливою?

Марина та Сергій Дяченки — подружжя письменників, які народилися у Києві. Книга “Ритуал” вперше була випущена у 1996 році російською мовою і, мабуть, до моїх рук не дійшла, якби не фільм, знятий за мотивами цієї ж книги. Перекладено роман на українську двічі: у  2006 році та 2010.

Книжка розповідає про принцесу, яка була надто висока, надто зухвала, надто чесна, надто носата і, мабуть, ще багато всяких надто. Одного прекрасного дня за велінням долі її викрадає дракон. Він уже два століття намагається стати, як усі, тобто, як дракони, викрасти принцесу, побитися з якимось рицарем, перемогти і… звичайно ж, з’їсти бідолашну. І все було б гаразд, якби наш дракон не був виродком власного роду — він ніколи не змагався за власне життя, не їв принцес, взагалі не їв людей. Ну, хіба ж ти дракон, якщо не виконав ритуалу, при чому, древнього ритуалу, ритуалу предків!

Ось він вже і викрав принцесу і… Та чому йому бідолашному так не щастить? Викрав негарну принцесу — за нею ж ніхто і випадково не прийде, щоб врятувати. Отже, живуть вони собі у драконячому замку, закохуються… О, так, закохатися їм можна, бо дракон, якщо скине луску, перетворюється на доволі вродливого чоловіка.

За велінням совісті, через зрадницьку посмішку Юти, так звуть принцесу, вирішує Арм-Анн вернути дівчину назад і видати за вродливого принца, щоб зажили двоє людей щасливо.

Тільки от наш принц-рятівник насправді боягуз і зовсім не любить молоду принцесу. Бо кому ж треба невродлива та ще й розумна дівчина? Краще ж одружитися на красивій і дурній.

“У цьому житті ніщо просто так не повертається”

Арм-Анн

Ох, та все нічого, якби Юті не загрожувала смерть… Дракон забуває уже про всі пророцтва, забуває, що він має здійснити “промисет”, себто ритуал, має бути страшним, а замість цього — він безстрашний, закоханий — летить рятувати кохану, навіть ціною власного життя. Та, що це я Вам так багато розказую! Краще самі почитайте.

“Крізь безодні ночей до останнього ранку тягнусь.
Ти не клич мене.
Я і без цього З’явлюсь”

Арм-Анн

Екранізації:

“Він — дракон” (Росія, 2015, 12+). Чесно кажучи, фільм сильно відрізняється від книги, але вартий уваги, адже тут і чудові спец-ефекти, і прекрасний сюжет.

Художник: Наталья Ререкина.

Микита Кожум’яка або ж Кирило Кожум’яка

Українська або ж руська народна казка.

Абсолютно інша історія про змія (якого інші народи звуть драконом). Тут змій — підступний, злий людожер. Викрав якось царську (княжу) дочку (племінницю) і тримає її за служницю. На щастя, собака принцеси вчепилася за поділ сукні красуні і кожного разу, коли змій відлітав, подорожувала верхи на людожерові і приносила листи-звістки від бранки до батьків і від батьків до бранки.

Тоді батьки підмовили дочку дізнатися, хто може здолати змія. Змій, не здогадуючись про підступ, розповів принцесі, що вбити його може тільки Микита (або Кирило) Кожум’яка, який живе у Києві.

Художник: П. Андрусів.

До речі, ім’я Кирило (Κύριλλος) має грецькі коріння і означає “пан”, “владика”, його можна скоротити до Кір, а ось ім’я Микита (Νικήτας), хоч теж давногрецького походження, та означає “переможець”, тому можна сказати, що скоріше за все героя звали Микита або ж спеціально перейменували, щоб мав не тільки легендарну історію, але і ім’я підходило образу славного героя. Ще інколи кажуть, що Микита — це син Кирила.

Як не дивно, але казка про найсильнішого чоловіка взялась на території України не просто так. Ще у 993 (6501) році в Літописі минулих літ згадується одна історія.

Після війни з хорватами повернувся Володимир додому, але не дали йому відпочити вороги — прийшли печеніги. Стали вони по один бік річки Трубежі, а наші по інший. Ніхто не наважувався перейти, бо втратив би вигідне положення. Як би то не було, але не гоже стояти арміям без діла, тому печенізький князь прислав до князя Володимира посланця з пропозицією:

“Ти пусти свого мужа, а я свого — хай поборються,
І коли твій муж ударить [об землю] моїм,
То три, роки воювать не будем
І розійдемося в різні боки.
А коли наш муж ударить [об землю] вашим,
Будем воювати вас три роки”.

Погодився Володимир з такою пропозицією, проте не найшлося серед воїнів такого чоловіка. Привели печеніги вранці свого мужа. Раптом прийшов до князя один старий чоловік і каже:

“Дома, княже, є у мене син найменший,
Із чотирма я вийшов, а він дома,
І з дитячих літ ніхто його не здужав.
І один раз насварився був на нього, коли шкуру м’яв,
І, розгнівавшись на мене, він руками шкуру перервав”.

Зрадів Володимир і звелів привезти парубка. А що далі? Е, ні, читайте самі! Там не багато. До того ж, таке і малечі, особливо хлопчикам, буде цікаво почути.

Хотілося б ще слово сказати. Часто описують Кирила як кремезного чоловіка, від одного погляду на нього стає страшно, проте по історії Кирило, чи Микита, не був кремезним, через що сміялися печеніги. Сміялися, поки він не здолав їхнього воїна.

Прочитати можна тут:

Екранізації:

Приємного Вам читання!

Менеджер Інтернет-магазину «Маленьке Диво», Мирослава Приходькіна

Улюблені вірші (міні). Айболіт Улюблені вірші (міні). Айболіт Любимая сказка. Добрыня Никитич и Змей Горыныч Улюблена казка. Добриня Микитич та Змій Горинич Улюблена казка. Колобок Улюблена казка. Колобок

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s